• Pohyb a dráha telesa

• Svet okolo nás je plný pohybu. Vďaka fyzikom poznáme zákonitosti, ktorými sa riadi pohyb telies, a vieme predvídať polohy, v ktorých sa telesá budú nachádzať v určitom čase.

Na hodine fyziky sme skúmali pohyb telesa. Do tabuľky sme zaznačili nameranú dráhu a čas pohybu telesa. Výsledkom našej práce bol zostrojený graf, z ktorého sme konštatovali, či ide o pohyb priamočiary alebo krivočiary.

• Marec mesiac knihy

• Knihy sú bránou do sveta poznania. Mnohí z nás ich nepochybne majú odložené nielen v poličke, ale i v srdci. Naši žiaci navštívili obecnú knižnicu, kde ich čakala pani knihovníčka, ktorá im pripravila prezentáciu a malý kvíz. Po prezentácii prišlo na rad tvorenie a upcyklácia, kde zo starých kníh a novín vytvorili koláže.

Ďakujeme za príjemný deň.

• Návšteva Divadla J.G. Tajovského vo Zvolene

• Pri príležitosti Svetového dňa divadla dnes žiaci 1. - 5. ročníka navštívili Divadlo J.G.Tajovského vo Zvolene, kde na nich čakala pútavá rodinná rozprávka o dobrodružnej ceste králika Eduarda za strateným Domovom. Vystúpenie bolo výborné, pocity žiakov skvelé. Určite si návštevu divadla zopakujeme.

Ďakujeme za možnosť navštíviť divadlo, aj za krásny kultúrny zážitok.

• Pri príležitosti Dňa učiteľov ďakujeme učiteľom,

vychovávateľom a všetkým zamestnancom základnej,

materskej školy a školskej jedálne v ZŠ s MŠ Ferdinanda Coburga vo Svätom Antone,

ktorí sa rozhodli venovať svoj profesionálny potenciál,

znalosti, ale aj srdce práci s deťmi – pre deti – deťom

a prajeme im veľa zdravia, pracovného elánu, tvorivých síl a životného optimimizmu.

Za všetko Vám zo srdca ĎAKUJEME.

• Sprevádzanie v poľovníckej expozícii

• Vo štvrtok 23.3.23 naši šikovní žiaci ZŠ s MŠ Ferdinanda Coburga vo Svätom Antone sprevádzali všetkých zúčastnených poľovníckou expozícou Múzea vo Sv. Antone. Od žiakov sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií z histórie a o tradíciách nielen z oblasti poľovníctva, ale aj z oblasti sokoliarstva, kynológie, rybárstva a spoznali sme mnoho druhov zvierat a ich prirodzené biotopy. Účasť bola naozaj hojná a sprevádzanie si užili nielen tí najmenší, ale všetci občania.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili sprevádzania, pomáhate nám tak učiť našich žiakov vystupovať, prezentovať informácie, ako aj seba.

Ďakujeme pani učiteľke, že výborne pripravila žiakov. A samozrejme ďakujeme všetkým žiakom, ktorí nabrali odvahu a sprevádzali návštevníkov.

• Spoznaj našu školu

• Pozývame budúcich prvákov, žiakov vyšších ročníkov a ich rodičov na prezentáciu školy, ktorá sa uskutoční 28. marca 2023 o 15:30 v priestoroch knižného kútika.

TEŠÍME SA NA VÁS!

• Svetový deň vody

• Svetový deň vody je medzinárodný deň oslavy vody a hlavne príležitosť dozvedieť sa viac o problémoch súvisiacich s vodou. Aby sa naši žiaci II. stupňa dozvedeli viac o problémoch súvisiacich s vodou navštívili ČOV Banská Štiavnica, kde im pán Jozef Sabo vysvetlil, ako to v čističke odpadových vôd funguje.

Pri príležitosti Svetového dňa vody si žiaci I. stupňa v parku vysvetlili a ukázali vodný systém, ktorý slúžil na zavlažovanie parkových záhrad, ako aj na fungovanie fontány, nachádzajúcej sa na nádvorí kaštieľa.

Strávili sme pekný deň, plný nových informácií.

• Okresné kolo Pytagoriády

• Pytagoriáda je matematická súťaž určená predovšetkým pre žiakov tretej až deviatej triedy základných škôl. Každé zadanie pozostáva z pätnástich úloh na priestorovú predstavivosť a logické uvažovanie. Aby riešiteľ bol úspešný, musí mať 10 a viac bodov. Pri tejto súťaži sa nepoužívajú tabuľky ani kalkulačky.

Našu základnú školu reprezentovali Daniela Magulová, Dominik Zadubanec, Tomáš Kružlic a Michal Buzalka. Daniela vo svojej kategórii obsadila krásne 2. miesto, Michal bol vo svojej kategórii úspešným riešiteľom.

Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za reprezentáciu a prajeme im ešte mnoho úspechov.

• Naša obec

• 16. 3. 2023 sa žiaci 6. ročníka vydali do ulíc obce poznávať jej pamiatky a zistiť niečo o tom, ako funguje Obecný úrad vo Svätom Antone. Poznávanie sa začalo prehliadkou kaštieľa. Žiaci sa dozvedeli mnoho faktov, ale aj „pikošiek“. To ako pozorne počúvali, zistili pri vypracovaní malého „testíku“.  Cesta za poznaním pokračovala na obecnom úrade. Získali veľa zaujímavých informácií o tom, ako je v matričných knihách zaznamenaný každý človek, ktorý v obci žije, ale aj takí, čo sa v obci len sobášili. Zaujímavé boli aj informácie o tom, ako obec hospodári s financiami, ktoré získava od štátu, ako aj od obyvateľov obce. Po malom občerstvení u pána starostu sme sa vydali na cestu po historických objektoch v obci. Tu už žiaci informácie nedostali hotové, ale robili si sprievodcov sami. Fakty o významných historických objektoch a osobnostiach si pripravili žiaci. Unavení, ale zas o trochu múdrejší  sme sa vydali na cestu domov.

• Tretiaci a tvorivé čítanie

• Na hodine čítania sa žiaci tretieho ročníka zahrali na spisovateľov, scenáristov, kulisárov, režisérov, hercov aj divákov. Vyskúšali si, aké to je pripraviť rozprávku od jej napísania, nakreslenia až po divadelné predstavenie.

Ďakujeme za zaujímavú hodinu.

• Stravné poplatky pre jednotlivé kategórie platné od 01.03.2023:

• Od 1.3.2023 sa mení výška stravného a režijných nákladov pre kategórie Zamestnanci a Cudzí stravníci a zavádza sa pre kategórie MŠ a ZŠ, mení sa výška stravného podľa finančného pásma 1.

Materská škola - vek 2-5 roč. deti    - 2,00€      stravné 1,70    RN 0,30

5-6 roč. deti    -  2,00€     stravné 1,70    RN 0,30

Základná škola - 1. stupeň               -  1,60€    stravné 1,30    RN 0,30

2. stupeň              -  1,80€    stravné 1,50    RN 0,30