• Marec - Mesiac knihy

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Marec - Mesiac knihy.

Zas je tu mesiac, kedy sa častejšie ako inokedy rozpráva o knihách – MAREC. Preto malí školáci spolu so svojou pani učiteľkou a pani učiteľkou z MŠ pripravili pre predškolákov malý výlet do sveta kníh – školskej knižnice. Okrem toho, že si prezreli knihy, z ktorých možno väčšina o rok bude čítať, vytvorili spolu s budúcimi spolužiakmi rozprávkovú knihu Červená Čiapočka. Na úvod prváci predškolákom prečítali príbeh malej odvážnej Čiapočky. Aj keď ešte nepoznajú všetky písmenká, išlo im to celkom dobre. Po vypočutí rozprávky všetci usilovne vyfarbovali obrázky z príbehu a prilepili ich na farebné výkresy. Tak vytvorili jednotlivé strany knihy. Potom mali deti ťažkú úlohu – usporiadať jednotlivé strany tak, ako nasledujú podľa textu. Samozrejme, zvládli to na 1. A už stačilo strany zviazať, aby sa neroztratili a bolo hotovo. Na záver si autori knihy navzájom podpísali a jeden „výtlačok“ poputoval do MŠ, druhý do knihovničky v 1. ročníku. Na záver ešte spoločné foto ako spomienka na príjemné tvorenie a ...vidíme sa pri ďalšom, možno tvorení...

• Hlasitá skúška sirény

• Oznamujeme Vám, že dňa 08. 03. 2024 (t.j. piatok) o 12:00 hod. prebehne hlasitá skúška sirény umiestnenej na budove základnej školy. Vyučovací proces nebude nijako narušený.

• UPOZORNENIE

• Májka fialová - chrobák, na ktorého si treba dávať pozor a ktorého nemáme v žiadnom prípade brať do rúk. Na pohľad krásny, tmavý chrobák s nádychom do modra až fialova, s veľkosťou 1 - 4 cm, vypúšťa pri dotyku páchnucu žltkastú tekutinu, ktorá môže spôsobiť nepríjemné kožné reakcie vo forme pľuzgierov.

Chorbák bol včera spozorovný na multifunkčnom ihrisku, preto je potrebné upozorniť deti, aby nebrali do rúk žiadne chrobáky.

Ďakujeme.

• Fašiangy 2024 v ŠKD

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Fašiangy 2024.

Fašiangové šišky to je maškrta. Spoločne s tetami z OZ Mýto sme v ŠKD vyprážali šišky, dochutili a nakoniec všetky zjedli. Ďakujeme tetuškám, že nám ukázali ako sa pripravujú šišky. Na záver deti zaspievali a poďakovali za výborné šišky. Okrem chutných šišiek sme v škole pokračovali v karnevale, zahrali sme si rôzne hry, aj zatancovali.

Prežili sme dve príjemné popoludnia.

• Karneval 2024

• Posledný utorok pred pôstom sa konal v základnej škole karneval. Masiek bolo neúrekom, zapojili sa žiaci z 1. aj 2. stupňa, pani učiteľky a pán učiteľ. Prišli nás pozrieť aj kamaráti zo škôlky. Spolu sme tancovali, zabávali sa a oslavovali.

Všetkým maskám ďakujeme, pani učiteľkám a pánovi učiteľovi ďakujeme za výzdobu a program.

• Remeslá

• Prenčov je dedina, kde sú tradičné remeslá stále živé. Žiaci 5.ročníka navštívili pána Kanaloša, ktorý im ukázal ako sa z kmeňa stromu rodí pod rukami majstra koryto. Sledovali nielen postup práce, ale spoznali aj tradičné náradie a stroje potrebné pri výrobe, spracovávaní či konečnej úprave remeselných výrobkov. Pani Kanalošová zvedavých tovarišov pohostila, aby nevyhladli a na pamiatku každý dostal usmiatu varešku. Takto sa hodina nudnej Techniky premenila na veľmi zaujímavý a podnetný výlet.

Celej rodine p.Kanaloša aj jeho bratovi ďakujeme za možnosť nahliadnuť do kráľovstva topoľových korýtok a prajeme im, aby remeselné dedičstvo odovzdali jedného dňa svojim synom, našim žiakom.

• Návšteva knižnice

• Tak ako každý prvý pondelok v mesiaci, aj vo februári, sme so ŠKD zavítali do knižnice v KC. Rozbalili sme si nové knižky, ktoré si deti priali mať pod stromčekom v našej knižnici. Niektorí si ich už aj zapožičali čo nás teší, že deti majú pozitívny vzťah k čítaniu. Prečítali sme si niečo z novej knihy Harry Potter. Deti nakreslili, čo si našli pod vianočným stromčekom. Na záver sa deti poďakovali knihovníčke Laure a už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu.

• Šaliansky Maťko

• Žiačky našej školy sa zúčastnili súťaže v prednese povestí - Šaliansky Maťko. Z prvej kategórie sa okresného kola zúčastnili Hanka Kminiaková a Emmka Arvajová. Vo svojej kategórii sa Hanka umiestnila v okresnom kole na krásnom prvom mieste 🥇🏆 a Emmka na perfektnom treťom mieste 🥉. Danka Magulová sa v druhej kategórii umiestnila tiež na krásnom prvom mieste 🥇🏆. Víťazkám blahoželáme k postupu do krajského kola a držíme im palce.