Čo môže mať lego spoločné s vedeckým objavovaním? Odpoveď tento rok na vlastnej koži zisťujú žiaci Základnej školy s materskou školou Ferdinanda Coburga vo Svätom Antone. A to rovno pripravovaním sa na celosvetovú súťaž v oblasti robotiky.
Spolupráca občianskeho združenia First LEGO League Slovensko s Národným ústavom certifikovaných meraní a Nadačným fondom Telekom pri Nadácii Pontis priniesla školám jedinečnú možnosť podporiť rozvoj vedeckého myslenia, technických zručností, nadšenia z objavovania a tímovej spolupráce. Záštitu nad súťažou prevzala samotná pani prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová. Cieľom je tým najlepším možným spôsobom, nadšením pre vedu, budovať lepšiu budúcnosť. Žiaci, ktorí sa zapoja do programu, sa učia, ako byť sebavedomými objaviteľmi a zároveň nadobúdajú zručnosti, ktoré potrebujú v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí. Vďaka tomu, že škola vo Svätom Antone splnila podmienky na získanie lego stavebnice SPIKE PRIME a vďaka podpore zo strany vedenia školy, sa mohol vytvoriť súťažný tím, ktorý sa s nadšením vrhol do plnenia náročných misií. Kto z vás by nechcel mať v životopise, že už na základnej škole programoval robota a kreatívne riešil inovatívny výskumný projekt?
Coburgovi vedátori, ktorí sa na túto výzvu podujali, to sú Laura, Margarétka, Martino, Jakub, Ema, Karin, Andrejka, Martin, Vanessa a Katka. Pod vedením trénerov z učiteľského zboru, manželov Jediných posledné týždne neúnavne tvoria, skladajú, píšu scenár, zúčastňujú sa takmer každodenných tímových porád, riešia technické problémy, vyhodnocujú dotazníky, študujú náučnú literatúru, konzultujú s odborníkmi, utužujú si vzájomné vzťahy, skúmajú hranice svojich možností a hlavne – zabávajú sa. Nie nadarmo je zábava jednou zo základných hodnôt, ktoré FIRST LEGO League odlišujú od iných programov podobného charakteru. Medzi ďalšie hodnoty, okrem inovácie a objavovania, totiž patrí dopad na zlepšenie nášho sveta, inklúzia v podobe rešpektu ostatných a vítania rozdielov a samozrejme, tím – získanie poznania, že sme silnejší, keď pracujeme spolu.
Kto by sa, najmä v týchto komplikovaných časoch, nechcel tešiť a oslavovať nápady na poli vedeckého poznania? Keď už je reč o súčasných podmienkach, naši vedátori to nemajú ľahké. Nielen, že je to ich prvá súťaž a pripravujú sa v časovom strese, ale svedomito musia pristupovať k vonkajším okolnostiam: dodržiavať zákazy, príkazy, povinné testovanie, ak sa chcú aspoň v obmedzenom počte na chvíľu stretnúť. Lebo online sa dá robiť veľa vecí, ale stavanie LEGO® stavebnice a skúšanie náročného tímového predstavenia inovačného nápadu pred súťažnou porotou medzi ne nepatria. Popri stavbe a programovaní LEGO® robota tím totiž pracuje na inovačnom nápade v duchu témy sezóny 2020/21: RePLAYSM, čo v preklade znamená pohyb, hry a aktivity spojené s pohybom na doteraz nevyužitých miestach. Coburgovi vedátori na základe vlastného prieskumu zistili, že jedným z takýchto miest je autobusová zastávka. Vymysleli zaujímavý projekt interaktívnej zastávky, ktorá čakajúceho nielen hravou formou motivuje odložiť na pár minút mobil aj stres a hýbať sa, ale naučí ho aj, ako sa pohybovať zdravo a správne a navyše mu pomôže fixovať si zdravé stravovacie návyky. Že si takúto autobusovú zastávku neviete predstaviť? Lego tím žiakov zo Základnej školy s materskou školou Ferdinanda Coburga vás onedlho presvedčí, že istý britský vynálezca mal možno pravdu, keď tvrdil, že jediným spôsobom, ako zistiť medze možného, je odvážiť sa aspoň malý kúsok za hranice nemožného.
Zuzana Jediná