• Významný deň - narodenie Ferdinanda Coburga

• Ferdinand I. (* 26. február 1861, Viedeň, Rakúsko – † 10. september 1948, Coburg, Nemecko), narodený ako Ferdinand Maximilian Karl Leopold Maria Sasko-cobursko-gothajský, bol v rokoch 1887 – 1908 knieža a v rokoch 1908 – 1918 cár Bulharska. Do histórie sa zapísal ako spisovateľ, botanik, ornitológ, entomológ a filatelista.

Časť svojho života prežil na Slovensku a to najmä v kaštieľoch vo Svätom Antone a na Prednej Hore, kde vystupoval ako gróf Muránsky. V Antolskom kaštieli, ktorý bol pôvodne poľovníckym zámkom Coburgovcov, sa Ferdinand zdržiaval často. V kaštieli vo Svätom Antone býval od 30-tych rokov minulého storočia do roku 1944.

Podľa posledného nájomcu nádherného kaštieľa ležiaceho na protiľahlom kopci, nesie súčasný názov naša škola, Základná škola s materskou školou Ferdinanda Coburga. Tento názov bol škole zapožičaný v roku 2014. Na slávnosti, spojenej s udelením čestného názvu škole, sa zúčastnil aj Simeon II. vnuk cára Ferdinanda.

• MEDZINÁRODNÝ DEŇ MATERSKÉHO JAZYKA – 21. február

• Tento deň je celosvetovo známy ako Medzinárodný deň materského jazyka (International Mother Language Day) a bol vyhlásený na 30. výročnej konferencii UNESCO v novembri 1999. Cieľom tohto dňa je pripomenutie, poznávanie a precvičovanie materských jazykov po celom svete. Čo je to vlastne materský/materinský jazyk? Jeho význam môžeme chápať dvojako. Prvým spôsobom ako jazyk, ktorý si človek osvojil vo svojom živote ako prvý. Druhým spôsobom ako jazyk, ktorým sa človek sám identifikuje (preukazuje). Hneď na prvej vyučovacej hodine boli žiaci so spomínaným medzinárodným dňom oboznámený a pomocou pani učiteľky slovenského jazyka a literatúry prenikli do zákutí a zaujímavostí vývinu slovenského spisovného jazyka, nášho materinského. Taktiež sme nezabudli spomenúť, že v súčasnosti na území Slovenska a v slovenských školách sa vyučujú aj ukrajinskí žiaci, ktorých materinským jazykom je samozrejme ukrajinčina. Rovnako to zväčša funguje aj na južnej hranici Slovenska s Maďarskom. Po výdatnej dávke prezentácie, trefným otázok, odpovedí a pripomienok si každá trieda sama za seba priradila materské jazyky, ktoré sú používané na území Európy. K dispozícii mali mapu Európy a zoznam všetkých jazykov, ktoré bolo potrebné priradiť. Pozornosť sme počas hodín slovenského jazyka a literatúry venovali štiavnicko-hontianskym nárečovým slovám, pri ktorých si žiaci vyskúšali, či im rozumejú a taktiež vytvárali v nárečí vety. Vyučovanie bolo obohatené o jazykové hry, pri ktorých si žiaci rozvíjali svoju slovnú zásobu. Nesmieme opomenúť ani významné osobnosti, ktoré majú zásluhu pri tvorení a pri kodifikácii spisovného slovenského jazyka. Žiaci druhého stupňa boli s nimi oboznámení a vytvárali projektové práce.

• Prírodoveda v 3. ročníku

• Témou dnešnej hodiny bola TRÁVIACA SÚSTAVA - Čo patrí do tráviacej sústavy? Ako a kam putuje potrava v ľudskom tele? Na tieto a mnohé iné otázky odpovedali žiaci 3. ročníka pani učiteľke Takáčovej. A aby si to lepšie zapamätali, prácou v skupinách vytvorili tráviacu sústavu, ku ktorej pridali srdiečko, pľúca a hrudník.

• Prváci prikrmujú

• Dnes si naši prváci porozprávali o zimovaní vtáctva a nutnosti sa o ne postarať. Uvedomili si, že bez našej pomoci by mnohé vtáčiky počas zimy mohli uhynúť. Všetci s radosťou dopĺňali čerstvo osadené kŕmidlo a vešali lojové gule. Chvíľku času využili na radovánky v snehu .