• Lesnícky deň v Botanickej záhrade

• Mnoho aktivít zameraných na rozvoj prírodovedného myslenia našich druhákov a tretiakov čakalo v Botanickej záhrade v Banskej Štiavnici. Spoznávali lesné dreviny a rastliny, lesné zvieratá, či lesných škodcov, spoločne sa zahrali hry lesnej pedagogiky, porozprávali sa ako sa správať v lese, „hasili“ malé požiare a mnoho iného. Nechýbali sokoliari, kynológovia, trubači, kone, ujo včelár, horolezci.

Ďakujeme SOŠ lesníckej za príjemné a poučné dopoludnie.

• Návšteva Štátnej opery v Banskej Bystrici

• Ako najlepšie spoznať pútavosť spevu a opery? Tak, že spoločne navštívime detské hudobno-dramatické dielo s podnadpisom „magická opera“, ktoré je zhudobnením najvýznamnejšieho rozprávkového príbehu modernej literatúry, nadčasovej knihy Antoine de Saint-Exupéryho z roku 1943 s názvom Malý princ.

Stvárňuje príbeh pilota (samotného autora – spisovateľa), ktorý počas vojny uviazne so svojím havarovaným lietadlom v saharskej púšti. Stretáva sa tu s Malým princom, ktorý prišiel z ďalekej planétky. Začne s ním viesť rozhovor o zmysle života, o priateľstve i láske, o pýche i pokore. V diele je mnoho metafor a prirovnaní, ktoré dokážu naplniť detskú dušu a svojimi podobenstvami zaujať i dospelých.

Ďakujeme účinkujúcim za krásne predstavenie a pani učiteľke za možnosť navštíviť Štátnu operu.

(foto © : https://www.stateopera.sk/maly-princ)

• Okresné kolo Súťaže mladých záchranárov civilnej ochrany 🚓🚒🚑🆘

• V utorok 7. mája sme sa zúčastnili Okresného kola Súťaže mladých záchranárov civilnej ochrany. Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo vnútra SR a organizátorom okresné úrady – odbory krízového riadenia. Cieľom súťaže pre žiakov II. stupňa základných škôl je overiť teoretické vedomosti a praktické zručnosti z oblasti civilnej ochrany.

V areáli kúpaliska v Žiari ad Hronom sme si spoločne s ďalšími desiatimi družstvami zmerali sily v 9-tich disciplínach: streľba zo vzduchovky, evakuačná batožina, rozoznávanie varovných signálov, vedomostný test, hasenie malých požiarov, zdravotnícka príprava, pohyb a pobyt v prírode, improvizované prostriedky ochrany a použitie ochrannej masky.

S dobrým pocitom zo zvládnutej súťaže, získaním nových kamarátstiev a získaných bodov sme obsadili krásne 2. miesto a veľa hodnotných cien.

Ďakujeme žiakom za reprezentáciu a už teraz sa tešíme znovu o rok.

• Návšteva Planetária

• 3.mája sa naši piataci a šiestaci hrali na vedcov. Niektorí na vlastnom tele objavili zaujímavý vedecký poznatok: zaspať sa dá nielen v škole pri nudných učiteľoch, ale aj v planetáriu v ležiacej polohe pod umelou oblohou. Inak sranda v tom žiarskom planetáriu a hlavne trochu zmena oproti škole. Dve hodiny zaujímavých informácií dávkované rôznymi formami vesmírnymi odborníkmi zanechali na pozemšťanoch z Antona hlboké stopy. Dokonca aj vedomostné, ale len na niektorých?!

• Spoznajte čaro orechov - prednáška s tvorivou aktivitou v Kammerhofe

• Dnes sa žiaci 8. ročníka zúčastnili prednášky o Orechu kráľovskom (vlašskom). Prednášajúca RNDr. Zuzana Šušková nám ozrejmila odkiaľ orech kráľovský pochádza, do akej skupiny drevín patrí, ako sa rozmnožuje, aké vitamíny, provitaníny a stopové prvky  obsahuje, kam ho vysádzať, ako aj to, že listy orecha vďaka vonným látkam, ktoré obsahujú, odpudzujú muchy a komáre.

Prednáška sa konala pri príležitosti 180. výročia narodenia MUDr. Imricha Tótha, ktorý sa zaslúžil o zlepšenie kvality stravy (nielen) baníkov v tomto regióne, práve odporúčaním pridávať orechy do jedál.

Žiaci po zaujímavej prednáške odpovedali na otázky, vypĺňali tajničku, kreslili ovocie, ktoré by radi pestovali pri škole a mali možnosť ochutnať orechy.

Bola to zaujímavá prednáška, plná nových informácií o orechoch, pričom sme si mysleli, že o nich už všetko vieme.